W niniejszym cyklu pragnę przedstawić fragmenty książki, której autorem jest Vittorio Messori. Książka nosi  tytuł: „ DLACZEGO WIERZĘ – ŻYCIE JAKO DOWÓD WIARY”. Sądzę, że myśli te mogą nam pomóc w jeszcze pełniejszym przeżywaniu Roku Wiary, jak również – jeśli nie przede wszystkim – wzmacniania naszej osobistej wiary…

Na początek życiorys autora:

Vittorio Messori, włoski dziennikarz i redaktor, najpopularniejszy katolicki pisarz o międzynarodowej sławie; przeprowadził m.in. wywiady z ostatnimi papieżami. A przecież nie urodził się katolikiem. Rodzina i szkoła uczyniły z niego antyklerykała i racjonalistę. Potem jednak, latem 1964 roku wydarzyło się coś nieoczekiwanego: poznał Ewangelię, której poświęcił badania swojego życia. Ewangelię, która „nawróciła” go jakby siłą. Messori przekonuje, że istnieje nadzieja, jest ona uzasadniona; że człowiek wierzący to nie naiwniak; że „chrześcijanin to nie kretyn”.

 

Książka ta, jest m.in. odpowiedzią na dzisiejsze pamflety, w których oskarża się  o ciemnotę i brak inteligencji ludzi mających jeszcze odwagę mówienia, ze są wierzącymi. Książka jest w zasadzie wyznaniem przepełnionym erudycją, doświadczeniem oraz wielkim człowieczeństwem.

Już wkrótce wybrane fragmenty ksiązki…