Osada Łężyn powstała na początku XIX w. W 1. 1910-1912 na terenie osady powstała cukrownia. W okresie międzywojennym Cukrownia i związana z nią Rafineria "Gosławice" były jednym z największych zakładów w rejonie konińskim. Teren osady znajdował się w granicach parafii Gosławice. Przy cukrowni została urządzona kaplica przyzakładowa, a w 1947r. zbudowano nową, oddzielną kaplicę, przy której w 1956r. utworzono ośrodek duszpasterski jako filię parafii św. Andrzeja w Gosławicach. Samodzielną parafię powołał w 1970r. bp Jan Zaręba. Niegdyś była w Łężynie kaplica kamienna, zarządzana przez bernardynów z Kazimierza Biskupiego, lecz uległa zniszczeniu. Następna dwudziestowieczna, która powstała niemal równolegle z budową cukrowni Gosławice, otrzymała za patronkę św. Teresę od Dzieciątka Jezus (po jej kanonizacji w 1923r.). W 1937r. Maria Kwilecka, z rodziny właścicieli miejscowego majątku, ofiarowała parafii Gosławice teren pod budowę świątyni w Łężynie. Kaplica na tej ziemi powstała w 1947r. W 1982r. ks. Bogusław Palenicki, pierwszy proboszcz parafii św. Teresy, rozpoczął budowę kościoła parafialnego, zaprojektowanego przez poznańskiego projektanta inż. Aleksandra Holasa.

Budowę ukończono w 1989r., a w 13 V 1990r. świątynia została konsekrowana przez biskupa włocławskiego Henryka Muszyńskiego.

Kościół murowany z cegły klinkierowej, licowany, pokryty blachą ocynkowaną. Wnętrze zaprojektowane również przez A. Holasa. Ołtarz, ambona i chrzcielnica z wapienia pińczowskiego. Posadzka w prezbiterium z marmuru (Morawica), w nawie - z płyt lastrykowych. Sufit - kasetony z płyt gipsowych.

I schola naszej parafii

Na zdjęciu:
I rząd, od lewej:

- p. Bożena Kurzawa
- p. Mirka Karpińska
- p. Adam Szymański - organista
- p. Bożena Szadkowska

II rząd, od lewej:
- p. Zofia Staszak
- p. Malwina Stelmasik
- p. Elżbieta Szymańska
- p. Weronika Turowska
- p. Zdzisława Makal
- p. Jadwiga Nowakowska
- p. Bożena Dębowska
- p. Zdzisława Szadkowska

III rząd, od lewej:
- p. Zygmunt Pawlak
- p. Czesław Dębowski
- p. Zdzisława Szymańska
- p. Tadeusz Walczykiewicz
- p. Grzegorz Świątnicki
- p. Kazimierz Grabowski
- p. Wojtek Nowak
- p. Kazimierz Kaczmarek
- p. Jadwiga Myślińska
- p. Karol Kukieła
- p. Maria WysockaDuszpasterze Naszej Parafii

ks.Bogusław Palenicki
I Proboszcz Parafii 1954-2000

ks.Ryszard Kolibski
Proboszcz Parafii 2000-2011

ks.Sławomir Majdecki
Proboszcz Parafii od 2011