Dlaczego musimy w czasie mszy świętej oddać Bogu, to co otrzymaliśmy? Co Bóg daje nam w zamian? Dlaczego ksiądz miesza wino z wodą? Co symbolizuje opłatek? – zapraszamy do obejrzenia czwartej części Sacrolaborek, w której ks. dr Grzegorz Strzelczyk tłumaczy jeden z najważniejszych momentów mszy świętej
Ofiarowanie i Przeistoczenie
Fragmenty wypowiedzi z filmu:
Po modlitwie powszechnej następuje kolejny zwrot w liturgii – ku bliższej obecności Zmartwychwstałego Pana pośród swojego ludu.
To co otrzymaliśmy od Boga, to co wypracowały nasze ręce – a więc symbol naszego życia – przedstawiamy Bogu, bowiem z tego właśnie stanie się wśród nas obecność Chrystusa… W tych darach przedstawiamy całych siebie, każdą naszą pracę, gest, każdą naszą decyzję.
Chleb – niekwaszony w liturgii łacińskiej – jest symbolem wielu ziaren, które schodzą się w jedno, a jednocześnie są symbolem naszego codziennego pokarmu…. Ten chleb stanie się obecnością żywego Boga.
I wino, które staje się dzięki temu, że wyciskamy sok z wielu winogron – one giną przy tym, w nich więc zawarta jest śmierć i prawdopodobnie dlatego właśnie z wina, stanie się dla nas Krew Chrystusa…
W tradycji żydowskiej mieszano wodę i wino przede wszystkim ze względów higienicznych…. Kościół wykorzystuje tę tradycję zmieniając jednak jej znaczenie: odtąd wino i woda oznaczają to, że bóstwo zjednoczyło się z człowieczeństwem, że Bóg stał się człowiekiem i przyjął naszą ludzką naturę…
Ostatnim symbolicznym gestem przygotowania darów, jest obmycie rąk przez celebransa. On na znak, tego, że pragnie być oczyszczony z grzechu, obmywa ręce….
Źródło: stacja7.pl